10 miejsc w Kielcach które warto zobaczyć!

Rok 2015 zapowiada kolejny przypływ turystów do stolicy świętokrzyskiego. Dlatego postanowiliśmy zrobić krótkie przypomnienie o najważniejszych, najciekawszych, według nas, atrakcjach turystycznych Kielc. Poniżej znajdziecie kilka obiektów przyrodniczych, kulturalnych i historycznych, a ich kolejność jest w zupełności przypadkowa.

1. Kadzielnia

Oświetlona ściana byłego kamieniołomu na Kadzielni.

Bez wątpienia jednym z pierwszych miejsc w Kielcach, które warto odwiedzić to ścisły rezerwat przyrody nieożywionej – Kadzielnia, utworzony w 1962 roku. Ochronie podlega najwyższa część wyniosłego skalnego cypla, tzw. Skałka Geologów, wznosząca się pośrodku nieczynnego od 1962 r. kamieniołomu. Kadzielnia (wys. 295 m n.p.m) jest jednym ze wzgórz Pasma Kadzielniańskiego. Ochronie podlegają zjawiska krasu powierzchniowego, podziemnego i kopalnego. Teren Kadzielni jest jednym z najbardziej znanych obszarów jaskiniowych, czyli krasowych w Górach Świętokrzyskich, występuję tu 25 jaskiń i schronisk skalnych. Od 2004 prowadzono prace nad udostępnieniem dla turystów kilku tutejszych jaskiń. W wyniku wspominanych działań połączono trzy jaskinie: Jaskinie Odkrywców, Prochownię i Szczelinę na Kadzielni. Podziemna trasa turystyczna ma ok. 160 metrów i zwiedzać ją można codziennie (z wyłączeniem poniedziałku) od kwietnia do października, po wcześniejszej rezerwacji. Ceny biletów to 10 i 8zł. Z pewnością niecodziennych wrażeń dostarcza pobyt w tym rezerwacie, w który wkomponowany jest amfiteatr na 5000 miejsc. Oddano go do użytku w 1971 r. W 2008 roku zainicjowano projekt przebudowy Amfiteatru Kadzielnia, który zakończył się ostatecznie w 2010 roku. Zmodernizowany Amfiteatr stał się nowoczesnym obiektem dostosowanym do potrzeb współczesnych widowisk artystycznych i festiwali. Jednym z najważniejszych festiwali jest ‘Sabat Czarownic’.

2. Ulica H. Sienkiewicza

Pomnik H.Sienkiewicza

Porównywana jest do gdańskiego Długiego Targu czy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi,  długości nieco ponad 1 km łączy Dworzec Główny PKP oraz Kieleckie Centrum Kultury. Znajdują się na niej eleganckie sklepy, teatr im. St. Żeromskiego. Obecnie  ulica Sienkiewicza jest odremontowana, wstrzymany jest ruch samochodowy, a na całej jej długości znajdują się liczne knajpy, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo znajduje się również Plac Artystów. Bez wątpienia ‘Sienkiewka’ to serce miasta.

 

3. Rezerwat Wietrznia (Centrum Geoedukacji w Kielcach)

Rezerwat położony jest w południowo-wschodniej części miasta Kielc. Jest to największy z kieleckich rezerwatów geologicznych.  W skład rezerwatu wchodzą trzy połączone ze sobą kamieniołomy wielopoziomowe (Wietrznia, Międzygórz, Międzygórz Wschodni) powstałe w wyniku eksploatacji złoża w latach 1893-1974. Całkowita długość wyrobiska wynosi 800 m. Znaczne walory edukacyjne obiektu spowodowały, że właśnie na Wietrzni postanowiono zlokalizować Centrum Geoedukacji, otwarte podobnie jak jaskinie na Kadzielni – od 15 kwietnia do 15 października. Obiekt prowadzony przez Geopark Kielce, stanowi miejsce stałych i czasowych ekspozycji o tematyce geologicznej jak również jest miejscem prowadzenia warsztatów tematycznych, prelekcji, pokazów i spotkań naukowych.

SONY DSC

centrum geoedukacji w Kielcach

Jest to najważniejszy obiekt na trasie „Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego”.
Dla odwiedzających Centrum Geodukacji proponuje:

 • zajęcia geoedukacyjne (teoretyczne, praktyczne)
 • zajęcia terenowe w obrębie obiektów geoturystycznych Kielc,
 •  zwiedzanie Galerii Ziemi,
 • podróż kapsułą 5D „Podróż do wnętrza Ziemi”.

Wszystkie te atrakcje wymagają wcześniejszej rezerwacji, natomiast wstęp do nich jest bezpłatny.

4. Park miejski im. Stanisława Staszica

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Park miejski w Kielcach

Kielecki park jest jednym z najstarszych parków w Polsce, leżący w centrum miasta u południowego podnóża Wzgórza Zamkowego, liczący 7 ha powierzchni. W zachodniej części parku znajduje się staw określany mianem „podzamecki” o powierzchni 1,1 ha, na środku którego znajduje się fontanna z ozdobnymi dyszami w kształcie ryb. W dawniejszym okresie znajdowała się nad nim przystań, a po samym stawie można było pływać na łódkach.

 

5. Muzeum Zabawy i Zabawek im. Stefana Żeromskiego

5_muzeum_zabawek-kopia-768x1024

Muzeum im. S. Żeromskiego

Zlokalizowane w centrum miasta, przy Pl. Wolności. To najstarsze i jednocześnie największe takie muzeum w Polsce. Spośród kilku tysięcy eksponatów można wyróżnić lalki z całego świata, modele samochodów czy statków oraz zabawki etnograficzne i współczesne. Muzeum często jest także organizatorem zajęć edukacyjnych czy wielu wystaw m.in. historycznych. Czynne jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków, a wstęp to koszt 10 zł (bilet normalny) i 6 zł (bilet ulgowy).

 

6. Karczówka

DCF 1.0

Kościół pw. św. Karola Boremeusza na Karczówce

Karczówka stanowi rezerwat krajobrazowy, utworzony w 1953 r. Obejmuje wzgórze Karczówka z wyjątkiem części północnego stoku oraz samego wierzchołka na którym znajduje się XV wieczny kościół św. Karola Boromeusza i klasztor należący dawniej do bernardynów. Na obszarze wzgórza zachowały się liczne ślady górnictwa: zapadliska w miejscach szybów (było ich ok. 3000), tzw. szpary oraz hałdy, obecnie porośnięte lasem i wtopione w krajobraz. Teren rezerwatu posiada walory naukowe i krajobrazowe. Stanowi charakterystyczny element krajobrazu zachodniej części miasta. Rezerwat Karczówka jest miejscem ogólnie znanym jako miejsce spacerów i wycieczek.

 

7. Rezerwat Ślichowice

DCF 1.0

Fałd obalony w rezerwacie ślichowice

Rezerwat skalny usytuowany w dawnym kamieniołomie Ślichowice, jest pierwszym w Polsce rezerwatem geologicznym. Ochroną prawną została objęta grzęda skalna, zachowana pomiędzy wschodnim i zachodnim wyrobiskiem. W niej odsłonięto fałd obalony powstały podczas ruchów górotwórczych orogenezy waryscyjskiej (hercyńskiej), około 251-325 mln lat temu. Struktury fałdu widoczne są także w ścianach pochylni eksploatacyjnej, schodzącej na dno większego wyrobiska oraz w jego zachodniej ścianie. Licznie występują tu różnej skali uskoki oraz niewielkie jaskinie. Odsłonięcie ze Ślichowic od lat stanowi klasyczny obiekt wykorzystywany w kształceniu polskich geologów. Od niedawna kamieniołom otoczony jest wygodną alejką spacerową z punktami widokowymi,na które wstęp jest bezpłatny, zaś fałd w jego głównej ścianie można podziwiać nawet nocą, oświetlony specjalnymi reflektorami.

8. Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej

7_więzienie

źrodło: www.pttkkielce.pl

Jednym z ważniejszych miejsc, z historycznego punktu widzenia,  dla Kielc było także więzienie przy ul. Zamkowej. Powstało w 1826 roku i funkcjonowało przez kolejne 140 lat. Stanowiło miejsce straceń więźniów politycznych w czasach komunizmu. W miejscu dawnego więzienia w 1995 r. powstało Muzeum Pamięci Narodowej, gdzie obecnie mieści się multimedialna ekspozycja stała oraz eksponowane są kopie dokumentów, grypsów, relacje, zdjęcia a także podobizny dowódców partyzanckich, broń, narzędzia tortur gestapo ilustrujące dzieje więzienia 1939-1956 i losy więźniów. Muzeum obejmowało również zachowane w pierwotnym stanie karcery, wieżyczkę strażniczą oraz zaułek między ścianą więzienia i zewnętrznym murem, gdzie rozstrzeliwano więźniów. Wstęp do Muzeum jest płatny – 2 i 5 zł. Obecnie miejsce wraz z Instytutem Designu wchodzi w skład jednostki budżetowej „Wzgórze Zamkowe”.

9. Pierścienica

9_Pierścienica_2-kopia-1024x768

Widok na Kielce z Pierścienicy

To szczyt w Górach Świętokrzyskich, w Paśmie Posłowickim, o wysokości 367 m n.p.m. Rozpościera się stąd szeroka panorama na miasto Kielce. Pierścienicę potocznie nazywa się „Skocznią” ze względu na nieistniejącą już skocznię narciarską. Zaniedbania ze strony opiekunów obiektu doprowadziły do jej częściowego zniszczenia. 19 września 2006 skocznia została zburzona. Na Pierścienicy znajduje się obecnie narciarska trasa zjazdowa o długości 500 m, szerokość do 60 metrów, a koszt jednego wjazdu na szczyt wyciągiem orczykowym to 2,5 zł (dni powszednie) oraz 3 zł (weekend). Dodatkowo w ubiegłych latach otworzono w tym miejscu sztuczne lodowisko z możliwością wypożyczenia łyżew oraz od 2 lat pod stokiem znajduje się także restauracja i hotel „Siedem pokus”. U podnóża góry rozciąga się Stadion Leśny – kompleks parkowo-leśny służący Kielczanom jako miejsce wypoczynku.

10. Góra Telegraf

10_telegraf-1024x768

Masyw Góry Telegraf

Telegraf wziął swą nazwę od tego starodawnego urządzenia, którym kiedyś przekazywano wiadomości. Szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 408 m n.p.m. należący do Pasma Dymińskiego. Jest to zarazem najwyższe wzniesienie w granicach administracyjnych miasta Kielce. Słynie z bardzo stromej zjazdowej trasy narciarskiej 500 metrowej, a cena jednego wjazdu waha się między 3 a 4 zł. W lecie to fantastyczny teren dla amatorów wykorzystywania rowerów do wszelakiego typu wspinaczkowych i zjazdowych akrobacji. Stok jest miejscem wielu imprez, zajęć sportowych i kulturalnych dla mieszkańców Kielc i okolic.

 

Podobne wiadomości

 1. O
  Kwi 11, 2016 - 12:20 PM

  Dwa razy nr 8 a brak nr 9 🙂

  Reply

Pozostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyrıght 2016 ŚST. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful