Czarownice świętokrzyskie

     Podania przekazują, że w Górach Świętokrzyskich od dawna zamieszkiwały czarownice, które różne czasy czynić umiały.
     Poczesne miejsce zajmuje w tych podaniach Łysa Góra, ubarwiona fantastycznymi legendami o sabatach wiedźm, które zlatują się tu na miotłach, unoszących się dzięki tajemniczym i dość zabawnym słowom: „Płot – nie płot, słota – nie słota”, wieś – nie wieś, a ty, biesie nieś!”
     Czarownice zsyłały na ludzi śmierć i chorobę, marnowały mienie, odbierały mleko krowom, zatruwały trzodę i drób, wywoływały burze, odbierały miłość mężów i kochanków.
     O północy siadały na miotły, wymawiały słowa zaklęcia, i niesione wiatrem, przylatywały na umówione polany. Kiedy wichura szalała na świecie, łamiąc drzewa i zrywając strzechy, wiadomo było, że na Łysej Górze wyprawiają wesele.
     Czarownice zajmowały się również rzucaniem uroku i zbieraniem ziół, które były im potrzebne do odprawiania czarów. Chowały skrzętnie znalezione pióra wronie, kawałki gwoździ, kopyta końskie, sierść bydlęcą i kozie rogi. Do rozmaitych guseł używały, podobnie jak owczarze, frędzli do kościelnych chorągwi, stuł, czy ręczników z ołtarzy oraz kawałków świec. Najchętniej jednak posługiwały się chrząstkami ze skrzydeł nietoperzy, na które polowały w noc świętojańską. Dotknięciem widełkami wiedźmy mogły zmienić psa w mysz, a kota w kartofel.
     Kobiety z okolic, aby poznać trochę rzemiosło czarowania, spotykały się z wiedźmami z Łysej Góry i Łysicy, ponieważ one miały najbliższe z diabłem stosunki, i od nich można było nauczyć się tajemnicy rzucania uroków czy dostać specjalne zioła.
Ludzie z Gór Świętokrzyskich uważali, że czarownice mogą woźnicę i konia tak omamić, iż pod wpływem czarów nie dojadą do celu. O takich czarach śpiewa się w ludowym krakowiaku:

     Cy ja carowany, cy koniki moje,
     nie mogę przejechać bez łagowskie pole.
     Cy ja carowany, cy wy cary macie,
     nie mogę przejechać, wy mnie wyganiacie.

     Chrząstki ze skrzydeł nietoperza przydatne były zwłaszcza do rozbudzania w kimś przychylności czy miłości, i nosiły ludową nazwę „czarowidełek”, jak w tym krakowiaku:

     Nie caruj mnie moja, bo cie będę bijoł,
     będę ja tam tobie cary przypominoł,
     Nie caruj mnie moja tym carowidełkiem,
     bo cię będę bijoł z konika siodełkiem.

     Wiedźmy do swoich guseł używały także rogów jelenia, lub ciasta na chleb, do którego wsypywały proszek z różnych trujących ziół utarty. W lasach świętokrzyskich rośnie ziele podobne do mięty, nazywane zielem świętego Jana. Czarownice wędrowały po nie na Łysicę w noc Kupały. Uszczknięty czubek tego ziela ma ponoć moc czarodziejską, dlatego wiedźmy starały się tej nocy – co zapewniało skuteczność czarów – zerwać go jak najwięcej.
     Czarownicami były nie tylko stare, samotne kobiety, ale również i młode, nieraz zamężne chłopki, ukrywające przed mężami swoje niecne postępki. Zdarzały się ponoć przypadki, że wiedźmami były nawet gospodynie księży. Przed jazdą na miotle nacierały się pod pachami specjalną maścią, sporządzoną z jaszczurek i węży, wróblich piórek i żabiego skrzeku – według tajemnych recept. Wyfruwały z komina, lub wzbijały się w górę na rozstajach dróg. Czasem niedokładnie wysmarowana wiedźma spadała na ziemię: wówczas musiała długo wędrować pieszo, aby pokonać drogę, którą w powietrzu szybko by przeleciała.
     Podobno każda czarownica miała dwa koziołki w oczach. Można było je zobaczyć tylko z bliska. Zaglądając o oczy wiedźmie, nie widziało się odbicia własnej postaci, tylko po jednym koziołku w każdej źrenicy. Żeby się nie zdradzić, wiedźmy nigdy nie patrzyły ludziom prosto w oczy.
     Minął już bezpowrotnie świat czarownic, wiedźm, odmienić, topielic, diabłów, biesów, czartów, płanetników, czyli duchów chmur deszczowych i gradowych, latawców – dzieci bez chrztu zmarłych, nocnic, wchodzących przez szpary do domów w porze nocnej, płaczek, prześladujących przede wszystkim panny i kawalerów, upiorów – nieboszczyków, którzy mieli dwa duchy , strzygoniów, którzy umierali bez bierzmowania, strzyg, które rodzą się z zębami.
Ale czy zupełnie zaginęły?

Podobne wiadomości

Pozostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyrıght 2016 ŚST. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful