Raport GUS. Turystyka w świętokrzyskiem

Liczby, wykresy, mediany i wskaźniki – czyli badania statystyczne….brzmi co najmniej odpychająco. Mimo to, można w nich znaleźć ciekawe informacje, które dla nas, jako turystów są odpowiedzią na pytania, często rodzące się w trakcie podróży. Poniższe opracowanie dotyczy cyklicznego badania Głównego Urzędu Statystycznego w Kielcach. Zobacz kto odwiedzał świętokrzyskie najczęściej i na jak długo. Dowiedz się jak wieloma kilometrami szlaków turystycznych dysponuje świętokrzyskie oraz jak region pod względem popularności wypada na tle innych w Polsce.

W maju 2015 roku GUS, na łamach swojej internetowej opublikował kompleksowy raport dotyczący turystyki w województwie świętokrzyskim w 2014 roku. Zapoznaliśmy się z nim i poniżej przedstawiamy najciekawsze, naszym zdaniem informacje. Dla lepszego zobrazowania poszczególnych zjawisk wspomogliśmy się podobnym raportem, dotyczącym ruchu turystycznego dla obszaru całego kraju. Szczegółowe dane dla województwa świętokrzyskiego i Polski znajdziecie w linkach na końcu artykułu.

OBIEKTY NOCLEGOWE W ŚWIĘTOKRZYSKIEM

Badanie przeprowadzone przez GUS dotyczyło 231 turystycMiejca noclegoweznych obiektów noclegowych zarejestrowanych na terenie województwa świętokrzyskiego, które posiadały 10 i więcej miejsc noclegowych. Wśród nich znajdowało się 197 obiektów, które dysponowały wypoczynkiem całorocznym. Pojemność bazy noclegowej wynosiła 14,9 tys. miejsc noclegowych, z których 12,5 tys. były miejcami noclegowymi całorocznymi. W analizowanej grupie najwięcej było obiektów hotelowych – 123 (hotele, motele, pensjonaty i inne). Pozostałych obiektów noclegowych takich jak:  domy wycieczkowe, kwatery agroturystyczne, schroniska młodzieżowe, itp. było 103. Turystyczne obiekty noclegowe średnio dysponowały 64 miejscami noclegowymi. W obu grupach odnotowano niewielki przyrost jednostek w porównaniu z 2013 rokiem, przy czym liczba obiektów hotelowych zwiększyła się o 12%, a pozostałych obiektów o 2%. Wielkość bazy noclegowej, którą dysponuje województwo świętokrzyskie jest jedną z najmniejszych w naszym kraju. Najwięcej turystycznych obiektów noclegowych w 2014 roku znajdowało się w województwach: pomorskim (1450), małopolskim (1418), zachodniopomorskim (1322) dolnośląskim (903), najmniej zaś w opolskim (142), świętokrzyskim (231), podlaskim (248) i lubuskim (283). W 2014 roku w Polsce dostępnych było 694 tys. miejsc noclegowych. Największy udział w tej liczbie posiadały województwa: zachodniopomorskie (17,5%), pomorskie (14%), małopolskie (12,6%), dolnośląskie (8,7%). Najmniejszy udział w ogólnej liczbie miejsc noclegowych Polski przedstawiało opolskie (1,1%), podlaskie (1,9%), świętokrzyskie (2,1%) oraz lubuskie (2,6%).
Pocieszającym faktem niewielkiej bazy noclegowej województwa świętokrzyskiego względem innych jest to, że liczba korzystających z noclegów i liczba udzielonych noclegów wzrosła w odniesieniu do 2013 r.  Miejsca noclegowe w 2014 r. były wykorzystywane przez 6,4% więcej osób w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost udzielonych noclegów wyniósł 4,7%.

Struktura

TURYŚCI ZAGRANICZNI

MapaOgólna liczba turystów zagranicznych w Polsce w 2014 r. wyniosła 5,5 mln. W przypadku województwa świętokrzyskiego odnotowano spadek turystów z zagranicy. Region świętokrzyskich odwiedziło 26,6 tys. cudzoziemców.  Udzielono im blisko 62 tys. noclegów, a średni czas pobytu wyniósł 2,3 dnia. Turyści zagraniczni w trakcie trwania swoich podróży najczęściej korzystali z noclegów w hotelach, zlokalizowanych głównie na terenie miasta Kielce, powiatu buskiego i kieleckiego. Okresem w roku, w którym cudzoziemcy najczęściej przyjeżdziali do województwa świętokrzyskiego były miesiące do maja do października.

 

 

POPULARNOŚĆ REGIONU

W 2014 wykonano w Polsce 38,7 mln podróży, z ktPopularnosc_regionuórych 23,4 mln. było podróżami krótkookresowymi,  a 15,2 mln. długookresowymi. Do najczęściej odwiedzanych województw w Polsce należały zachodniopomorskie (4,6 mln.),  małopolskie (4,5 mln.), pomorskie (4,4 mln.). Najmniej podróży wykonano w województwach: opolskim (0,5 mln.), lubuskim(0,8 mln.) oraz świętokrzyskim (0,9 mln.). Liderami wśród podróży długookresowych było pomorskie (2,6 mln.), zachodniopomorskie (2,4 mln.), małopolskie (1,8 mln.) natomiast wśród podróży krótkookresowych były to województwa mazowieckie (3,2 mln.), małopolskie (2,6 mln.) i zachodniopomorskie (2,2 mln.)
W w/w zestawieniach świętokrzyskie należy do województw, w których liczba podróży jest relatywnie niska w stosunku do województw zajmujących czołowe miejsca w zestawieniu. Wynika to między innymi z faktu, że najcześciej kojarzonym miejscem do realizacji wypoczynku wakacyjnego lub w trakcie ferii zimowych są obszary położone na północy i południu Polski (morze, góry).

 

 

SZLAKI TURYSTYCZNE

Raport sporządzony przez GUS zawiera również dział poświęcony działalności PTTK w latach  2000, 2005, 2010, 2013 i 2014 r. Znajdziemy w nim między innymi długość szlaków turystycznych w podziale na rodzaje i województwa. W 2014 roku, łączna długość szlaków turystycznych w Polsce wynosiła blisko 76 tys. km. Wśród województw, najdłuższą sieć szlaków posiada małopolskie 9,4 tys. km, a najkrótszą województwo opolskie – 1,5 tys. km.Województwo świętokrzyskie dysponuje 1,4 tys. km szlaków pieszych, 1,1 tys. km szlaków rowerowych oraz 0,2 tys. km szlaków innego rodzaju. W regionie świętokrzyskim w 2014 roku brak było szlaków narciarskich, jeździeckich i rowerowych.

szlaki_turystyczne

Całość raportu GUS znajdziecie pod tymi linkami: TURYSTYKA 2014 – świętokrzyskie, TURYSTYKA 2014 – Polska

Podobne wiadomości

Pozostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyrıght 2016 ŚST. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful