Spacer po Sandomierzu

Do Starego Miasta

Plan miasta Sandomierza

Plan miasta Sandomierza.

Jadąc z Kielc do Starego Miasta najlepiej dojechać zjeżdżając z ulicy Kwiatkowskiego, w prawo, na ulicę Mickiewicza i prosto na parking zaraz za kościołem św. Michała (w niedzielę i święta parking jest darmowy, w pozostałe dni… zapraszamy do parkomatów). Przy parkingu znajduje się plan Starego Miasta opracowany przez PTTK – jest to cenna wskazówka dla osób, które pierwszy raz odwiedzają miasto.

 

Spacer po Rynku

zegary

Zagary na Ratuszu: z lewej zegrasłoneczny na jego ścianie, po prawej klasyczyny zegar na jego wieży.

Po oględnym zapoznaniu się z planem kierujemy się w stronę będącej w  zasięgu naszego wzroku Bramy Opatowskiej, a przez nią, ulicą Opatowską, prosto na Rynek. Pierwsze co ukazuje się naszym oczom to budynek, w którym od 1995 r. znajduje się siedziba Poczty Polskiej. Jest to piękna kamienica z podcieniami w stylu klasycystycznym, zwana Kamienicą Oleśnickich. W centralnej części Rynku znajduje się Ratusz (najstarsza, południowa część pochodzi z połowy XIV w.), zwieńczony szesnastowieczną, renesansową attyką, której naroża zdobią cztery głowy przedstawiające stany społeczne. Niezwykle ciekawymi obiektami na Ratuszu i wieży ratuszowej są zegary, którym warto się przyjrzeć.

W Podziemiach miasta

Schodząc z Rynku w ulicę Oleśnickich po prawej stronie znajduje się wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej będącej pozostałością po piwnicach kupieckich. Trasa ma długość 470 m, a przejście nią trwa ok. 45 min. Urzekająca jest, związana z tymi podziemiami i najazdami tatarskimi, legenda o Halinie Krępiance, opowiadana przez przewodników. Z podziemi wychodzimy przy Ratuszu, skąd kierujemy się w lewo, w stronę Placu Poniatowskiego. Tam podziwiać możemy unikatowy pierścień, na sporych rozmiarów olbrzyma, z „oczkiem” wykonanym z krzemienia pasiastego, a także drewnianą rzeźbę przedstawiającą legendy sandomierskie oraz dawny klasztor Dominikanów.

rzeźba_pierścień

Na zdjęciu widać rzeźbę streszczającą legendy sandomierskie oraz olbrzymi pierścień z krzemiennym oczkiem.

Historycznie i przyrodniczo

Przechodzimy przez Ucho Igielne, po schodach w dół, kierujemy się do wąwozu prowadzącego do kościoła św. Jakuba – najstarszego i najcenniejszego zabytku architektury Sandomierza. Kościół ten znajduje się na Szlaku Św. Jakuba wiodącego do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Należy zaznaczyć, że przy kościele znajdują się dwa oznaczenia kierunku szlaku, niestety tylko jedno z nich jest zaprezentowane prawidłowo.

Santagio

Tablica informacyjna z poprawnym oznakowaniem szlaku św. Jakuba oraz słupek na którym tylko strzałka wskazuje kierunek Santiago de Compostela.

 

Od kościoła św Jakuba kierujemy się ulicą Staromiejską w stronę kościoła św. Pawła i Wąwozu Królowej Jadwigi.
Po przejściu wąwozem wychodzimy na ulicy Krakowskiej, naprzeciwko Wybrzeża Piłsudskiego, gdzie udajemy się na spacer nad Wisłę. Mamy stąd piękny widok na wzgórze zamkowe, Dom Długosza i Katedrę p. w. Narodzenia NMP i św. Wincentego. Kierujemy się do Bazyliki Katedralnej. Majestatyczna gotycka budowla ma znacznie przekształcone do stylu barokowego wnętrze (wystarczy popatrzeć na organy, albo zdobienia filarów i ołtarzy). W prezbiterium znajdują się oryginalne bizantyjsko-ruskie freski, natomiast na ścianach naw obrazy tworzą niezwykły kalendarz – Martyrologium Romanum, czyli Męczennicy poszczególnych miesięcy.
Z katedry podążamy w stronę Rynku mijając po drodze Dom Długosza, Collegium Gostomianum i pomnik św. Jakuba. Z Rynku wracamy na parking.

panorama

Rynek w godzinach popołudniowych zapełnia się szybko turystami oraz panorama Sandomierza od strony Wybrzeża Piłsudskiego.

 

Podsumowując

2014-11-11-554-e1416047694212-989x1024

Autorzy

Na Rynku znajduje się bankomat EURONET, Informacja Turystyczna, Oddział PTTK oraz przejście na Mały Rynek, gdzie zakupić można wyroby z krzemienia pasiastego, poza tym kawiarnie, restauracje i, na ulicy Sokolnickiego, toaleta (płatna 1,5 zł).
W sumie wycieczka zajęła nam niecałe 5 godzin (nie licząc dojazdów). Dotarliśmy do Sandomierza przed 10.00, kiedy ruch był jeszcze niewielki, natomiast gdy wyjeżdżaliśmy (po 14.00) całe Stare Miasto było zatłoczone. Jeśli chcecie w spokoju pozwiedzać naprawdę polecamy godziny przedpołudniowe!

Podobne wiadomości

Pozostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyrıght 2016 ŚST. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful