Woda na Młyn

Każda miejscowość ma w sobie coś co przyciąga w większym lub mniejszym stopniu.
O ile w pierwszym przypadku objawia się to rzeszą zwiedzających turystów, tak w drugim są to przeważnie osoby, pasjonaci, którym nie wystarcza pamiątka w postaci wykonanego zdjęcia.

Właśnie takich pasjonatów, którzy potrafili dostrzec potencjał dotąd zapomnianego i zaniedbanego miejsca, znalazł stary młyn wodny „Jędrów” położony przy ulicy Koszykowej 18B w miejscowości Suchedniów.
Rzeka Kamionka stanowiąca prawy dopływ Kamiennej była w przeszłości licznie wykorzystywana przez obiekty hydrotechnicznie. Młyny wodne istniały w miejscowościach Dulęba, Ogonów, Krzyżka, Baranów oraz Jędrów. Prócz wymienionego młyna w Jędrowie zachował się jeszcze jeden, który należał do rodziny Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Słynnego prozaika urodzonego w Kielcach w 1919 roku. Obecnie budynek w którym niegdyś mieścił się młyn Grudzińskich został odrestaurowany oraz zaadaptowany na potrzeby hotelu oraz sali weselnej.

Młyn w Jędrowie w obecnej formie został wybudowany na początku XX wieku przez Maksymiliana Ożdżeńskiego. Początkowo należał on do rodziny Wieczorkowskich. Budynek powstał w 1911 roku na miejscu wcześniej istniejącego młyna o konstrukcji drewnianej. Pierwotnie znajdujący się w nim mielnik napędzany był kołem wodnym nasiębiernym. W późniejszym okresie w wyniku modernizacji napęd zastąpiono wydajną turbiną Francisa w osi poziomej. Dodatkowo z Moskwy sprowadzono prądnicę wytwarzającą prąd o napięciu 110 Volt.

Oprócz historii oraz przeznaczenia tego wyjątkowego miejsca ciekawość wzbudza także sama architektura budowli. Czterokondygnacyjna bryła (parter, dwa piętra, użytkowe poddasze) budynku w całości wzniesiona jest z cegły. Budynek młyna usytuowany jest na rzucie prostokąta z obniżonym względem biegnącej obok niego drogi parterem. Całość przykrywa dwuspadowy dach, który pokryto prostokątną betonową dachówką. Więźba dachu została osadzona na wysokich ścianach kolankowych, w których znajdują się otwory okienne z wygiętymi w łuk nadprożami.  (podobnie postąpiono w przypadku pozostałych otworów okiennych)
W trójkątne ścianki szczytowe wkomponowano okrągłe okienka ujęte w tonda, które miały doświetlać użytkową przestrzeń poddasza. W elewacji można zauważyć wyraźnie  odznaczające się warstwowe gzymsy dzielące poszczególne kondygnacje budynku oraz proste pilastry.

Do wnętrza młyna można dostać się przez dwukondygnacyjny ceglany ganek znajdujący się po wschodniej stronie budynku. Niegdyś na pierwszym poziom ganku prowadziły niezachowane drewniane schody. Wejście znajdujące się od strony przejazdu nad rzeką Kamionką umożliwia bezpośrednie wejście na drugi poziom. (południowa strona młyna)

Oryginalne okna oraz drzwi  nie zachowały się w stanie umożliwiającym dalsze wykorzystanie. Całość została zastąpiona nową dębową stolarką.

Bliskie otoczenie  samego młyna obfituje w rozwiązania hydrotechniczne służące spiętrzaniu  wody. Na moście biegnącym nad rzeką  zamontowano jaz wraz z mechanizmem mającym regulować wysokość piętrzenia. Spiętrzone wody Kamionki wykorzystywano do zasilania istniejących tu przeszłości stawów hodowlanych jak również doprowadzane były upustem roboczym w celu napędzania turbiny.

Ten ponad 100-letni obiekt architektury użytkowej został sprzedany w 2013 roku nowym właścicielom chcącym przywrócić temu miejscu dawną świetność. Obecnie trwają prace rewitalizacyjne nad renowacją budynku młyna oraz zagospodarowaniem jego bliskiego otoczenia.

Szansą na uruchomienie dawniej działającego przez lata mielnika może być europejski program RestorHydro. Jego założenia zakładają zwiększenie produkcji energii odnawialnej w małych i mikro elektrowniach wodnych poprzez odbudowę historycznych obiektów, wykorzystujących energię wody, takich jak młyny i nieczynne elektrownie wodne.

Aktualne i historyczne zdjęcia możecie zobaczyć w galerii.

Podobne wiadomości

Pozostaw odpowiedź

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyrıght 2016 ŚST. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful