KIM JESTEŚMY

Normalnymi ludźmi. Uczniami, studentami, pracownikami administracji, chłopakami i dziewczynami. W naszym gronie mamy geografów, muzyków, przedsiębiorców, strażaków. Tak bogata pula genów tworzy wybuchową mieszankę ekspresji intelektualnej .Gorąca magma pomysłów skrywana jest pod twardym płaszczem zdrowego rozsądku  ale gdy tylko natrafi na szczelinę, eksploduje coraz to nowszymi pomysłami. Cztery żywioły to zdecydowanie za mało, by ująć temperament organizacji. Co najmniej piątym jest działanie!

CZYM SIĘ ZAJMUJEMY

Członkowie organizacji wnoszą do niej coś co powoduje, że pomysły jakie rodzą się w naszych głowach często bywająca zaskakujące dla nas samych. Realizujemy się przez różne projekty. To co łączy z pozoru różne od siebie działania to bezwątpienia geografia i turystyka.

więcej

Odznaka Korony Gór Świętokrzyski została powołana do życia przez kielecki oddział PTTK 1. lipca 2007.  Aby móc otrzymać odznakę KGŚ należy udokumentować zdobycie wszystkich z 28 szczytów zaliczanych do Korony Gór Świetokrzyskich. Dotąd czas zdobycia wzniesień nie odgrywał roli. Postanowoliśmy wprowadzić element rywalizacji! Pamiętasz film Canonball z Burtem Reynolds`em? My dokładamy do tego zdobywanie szczytów a masz na to tylko 48 godzin! Nie trać czasu i zgłoś się ze swoją drużyną. Korona Gór Świętokrzyskich startuje 5. czerwca 2015!Więcej dowiesz się tutaj!

więcej

Spróbuj sobie wyobrazić takie  połączenie: geoturystyka, modelowanie w trójwymiarze i szczypta Geograficznych Systemów Informacji . Jeśli drapiesz się teraz po głowie w nadziei znalezienia odpowiedzi to wiedz, że my też się długo drapaliśmy. Zaczęło się od stworzenia modelu 3D kampusu UJK w Kielcach przy Świętokrzyskiej 15 jeszcze jako studenci, a kontynuowane jest… no właśnie, w kieleckim Geoparku. Powstało trójwymiarowe Centrum Geoedukacji, które jest zaledwie wstępem do czegoś naprawdę dużego.

więcej

Już wiesz, że po trochu zajmujemy się trójwymiarem  i GIS-em oraz ich implementacją w turystyce. GisDay jest corocznym wydarzeniem poświęconym systemom informacji geograficznej zainicjowanym przez firmę Esri Inc. Podczas kieleckiej odsłony na Uniwerstecie Jana Kochanowskiego w Kielcach mieliśmy okazję, wspólnie w Michałem Porosem z zaprezentować pierwsze postępy projektu Geopark 3D. Między innymi przedstawiliśmy możliwości i korzyści jakie płyną z zostosowania obu tych technologii w geoturystyce. Więcej możesz przeczytać pod tym linkiem.

więcej

Krótka chwila namysłu i działanie. Puszka dla schroniska była dotąd najbardziej spontaniczną akcją ŚST. Jak słusznie się domyślacie chodziło o pomoc jednemu ze schoronisk w świętokrzyskiem. Ale co schronisko dla zwierząt i aluminiowe puszki mają wspólnego z turystyką? Właśnie… jednak puszki, które często spotykamy na szlakach nie wkomponowują się tak łatwo w malowniczy krajobraz. ŚST zrobiło kilka kilometrów po wybranym szlaku i prócz przyjemnie spędzonego czasu udało się go oczyścić. Zebrany surowiec posłużył…zresztą zobaczcie sami. Pod tym linkiem możecie zobaczyć przebieg i finał Puszki dla schroniska.

Najniższe z polskich gór – Świętokrzyskie są również najłatwiejsze dla turysty, zarówno ze względu na swą dostępność jak i położenie w kraju. W hierarchii gór stoją one jednak wyżej niż wynika to z ich wysokości bezwzględnych. Składa się na to cała uroda ziemi, jej dzieje, bogactwa, historia żyjących tu pokoleń, a nade wszystko różnorodność krajoznawcza …

T. Wróblewski

PRZYŁĄCZ SIĘ

Jeżeli stowarzyszenie byłoby planetą to ludzie ją tworzący byliby grawitacją. Jeśli czujesz, że  Cię przyciągamy to sprawdź czy jesteś odpowiednio spolaryzowany i rozpocznij Grę!

ROZPOCZNIJ GRĘ

pobierz wyzwanie gra.pdf

sprawdź się!

WYŚLIJ HASŁO

PRZECZYTAJ NAS

Not Found

Uwielbiamy podróżować

Podczas jednej ze studenkich przerw zdecydowaliśmy, że w najbliższe wakacje dotrzemy do Włoch. Ale student groszem nie śmierdzi! Znana prawda. Wraz ze studencką wonią i ułańską fantazją zaprzęgnęliśmy złotego rumaka..Astrę – czystej krwii Niemiec. Wraz ze swoimi mechanicznymi kolegami dzielnie znosił trudy podroży. Pędząc w turystycznym galopie, zostawialiśmy za sobą kolejne granice, miasta, szczyty i doliny. Między innymi tym chcemy się tutaj z Wami dzielić!

Zobacz pozostałe wpisy
 • Grodzisko w Stradowie

  W tej niewielkiej miejscowości położonej w gminie Czarnocin, w VIII-XII w. n.e znajdowało się słowiańskie grodzisko. Badania archeologiczne dowiodły ,że  na tamte czasy było jednym z największych.

 • Zamek Krzyżtopór

  „Zamek kalendarz” posiada 365 okien (dni), 52 pokoje (tygodnie), 12 sal wielkich (miesiące) i cztery narożne baszty (pory roku).

 • Waza z Bronocic

  W tej niewielkiej świętokrzyskiej miejscowości zespół naukowców z Polski i USA znalazł w 1976 roku najstarszy znany obecnie dowód na wykorzystywanie przez człowieka pojazdu kołowego.

 • Żuawi śmierci

  Polski oddział wojskowy powstania styczniowego dowodzony przez Francuza Franciszka Rochebrune. Brali udział w bitwie pod Miechowem i pod Małogoszczem. W Busku-Zdroju działa Grupa Rekonstrukcji Historycznej.

 • Polskie Carcassone

  Szydłów – nazywany jest tak przez zachowany do czasów współczesnych układ urbanistyczny (z XIV w.) zawierający wiele elementów architektonicznych charakterystycznych dla średniowiecznego miasta.

 • Krzemień pasiasty

  Najszlachetniejsza odmiana tego cenionego w jubilerstwie kruszcu występuje tylko w jednym miejscu na świecie, na obszarze Ziemi Sandomierskiej. Początki jego wydobycia sięgają neolitu.

 • Góry Świętokrzyskie

  Można przypuszczać, że jedne z najstarszych gór w Europie w przełości geologiczniej mogły sięgać wysokości bezwględnych dzisiejszych Beskidów czy Gorców. (1200-1300 m n.p.m.)

 • Tetrapod

  Ślady pierwszej istoty lądowej zostały odnalezionie na jednej ze ścian nieczynnego kamieniołomu dolomitu z Zachełmiu. (gmina Zagnańsk) Odkrycie to spododowało istotne zmiany w znanej dotąd historii Ziemii.

Odkrywaj region świętokrzyski z licencjonowanymi przewodnikami PTTK

Region świętokrzyski to miejsce, gdzie na niewielkim obszarze spotkasz się ze światem baśni i legend, poznasz jego bogatą historię i niezwykłe osobliwości środowiska przyrodniczego. Posiadamy bazę wykwalifikowanych przewodników świętokrzyskich, którzy pomogą Tobie ułożyć plan zwiedzania i pokażą dlaczego w Świętokrzyskiem warto zatrzymać się na dłuższą chwilę. Zapoznaj się z propozycjami wycieczek lub zaproponuj własną. Do zobaczenia na szlaku!

Propozycje wycieczek

Staropolski Okręg Przemysłowy

Staropolski Okręg Przemysłowy jest to najstarszy i aż do końca XIX wieku największy na ziemiach polskich rejon górniczo-hutniczy, obejmujący obszar międzyrzecza Wisły, Pilicy i Nidy. Znajdowały się tam bogate złoża surowców mineralnych, zwłaszcza rud żelaza i metali nieżelaznych. Istotne znaczenie miała też obfitość lasów oraz dostarczających energii wodnej rzek.

Samsonów – pozostałości zakładu wielkopiecowego

Huta „Józef”, zakład położony nad rzeką Bobrzą ruszył 1823 r. Produkowano w niej stal z  przeznaczeniem głównie na potrzeby wojskowe. W czasie trwania powstania styczniowego zakład dostarczał broń powstańcom za co został spalony przez Rosjan w 1866 r. Do dziś możemy podziwiać wyraźnie czytelne wyobrażenie formy i skali XIX-wiecznej huty.

Bobrza

Zaprojektowana z rozmachem lecz nigdy nie ukończona. Pozostałości zakładu wielkopiecowego, którego budowę przerwała powódź w 1828 r. Ostateczny kres wielkiej inwestycji w planie uprzemysłowienia Królestwa Polskiego S. Staszica, położył wybuch powstania listopadowego.

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi

Dawna pudlingarnia i walcownia z XIX wieku. Największy zakład Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego z olbrzymim metalowym kołem napędowym o średnicy 8,75 m!

Kuźniaki

Ta charakterystyczna kamienna budowla to najłatwiej dostrzegalna w krajobrazie pamiątka po XVIII-wiecznym zakładzie przemysłowym, rozebranym na początku XX wieku.

Szaleniec z Maleńca – Muzeum Techniki
Ponad 200-letni Zabytkowy Zespół Walcowni i Gwoździarni zlokalizowany nad rzeką Czarną w niewielkiej miejscowości Maleniec. Doskonale zachowany zakład wygląda tak, jakby przed chwilą opuścili go pracownicy, udając się na krótką przerwę.

Końskie
– kościół Św. Mikołaja

– zespół pałacowo – parkowy (skrzydła pałacowe wraz z pawilonami, glorietta, świątynia grecka, oranżeria egipska, altana, kapliczka, „domek wnuczętów”, ogrodzenie wraz z basztami oraz sam park z zabytkowym drzewostanem)

Stara Kuźnica

Najdłużej pracująca kuźnica w powiecie koneckim z wyposażeniem sięgającym I poł. XIX wieku!

Czas zwiedzania

~7 h

Bilety (suma)

26/31 zł/os.

Wycieczka

1-dniowa

Kielce i okolice

Kielce – dawne miasto biskupów krakowskich

– Centrum Geoedukacji – udział w prelekcji na temat geologii Gór Świętokrzyskich, lot w kapsule czasu;  kino 5D *

– kościół św. Wojciecha przy ul. Bodzentyńskiej

– rynek

– Katedra p.w. Najświętszej Maryi Panny,

– Dawny Pałac Biskupów Krakowskich

Kadzielnia – nieczynny kamieniołom wapienia z przepięknie wkomponowanym amfiteatrem

jaskinie na Kadzielni (Jaskinia Odkrywców, Prochownia, Szczelina)*

Jaskinia Raj*

 jedna z najbardziej urokliwych polskich jaskiń z cudownymi formami krasu podziemnego

Chęciny

 zespół Klasztorny Franciszkanów,

zabytkowa kamienica „Niemczówka”

synagoga

kościół parafialny p.w. Św. Bartłomieja

ruiny zamku z XIV w.

Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim*

– wystawa pt. „Człowiek- niezwykła maszyna”

Tokarnia

 Muzeum Wsi Kieleckiej


* obowiązuje rezerwacja

 

Czas zwiedzania

~8 h

Bilety (suma)

43/69 zł/os.

Wycieczka

1-dniowa

Miasto królewskie

Miasto, w którym niepowtarzalne krajobrazy przenikają się z licznymi zabytkami i pomnikami kultury jest znane także dzięki kręconemu tutaj serialowi „Ojciec Mateusz”. Wybierając się do Sandomierza poczuć możemy atmosferę średniowiecznych dziejów, gdyż spacer jego dawnymi uliczkami jest niczym podróż w czasie.

Brama Opatowska 

Główny zabytek Sandomierza, jedna z niegdyś czterech bram wchodzących w kompleks murów obronnych miasta. Wniesiona z fundacji króla Kazimierza Wielkiego w 1362 r.

Podziemna Trasa Turystyczna 

Podziemna Trasa Turystyczna poprowadzona jest pod 8 kamienicami znajdującymi się przy ulicach Opatowskiej, Oleśnickich i Bartolona oraz pod Rynkiem. Jej długość wynosi 470 m i obejmuje 34 komory na różnych poziomach.

Zabudowa rynku i okolic

W stojącej w runku kamienicy Oleśnickich w 1570 r. doszło do podpisania tzw. „zgody sandomierskiej” pomiędzy przedstawicielami polskich luteran, kalwinów i braci czeskich.

Przejście przez „Ucho Igielne” i spacer Wąwozem Świętojakubskim

Jedyna zachowana furta, spośród dwóch niegdyś istniejących w systemie murów obronnych. Przez furtę komunikowali się z sobą bracia z dwóch klasztorów dominikańskich; jednego położonego poza murami miasta i drugiego wewnątrz murów obronnych.

Kościół Św. Jakuba

Jest on jednym z najstarszych kościołów w Polsce, w całości wzniesionym z cegły. Do jego wnętrza wejdziecie przez zdobiony w stylu romańskim portal, który stanowi jeden z symboli Sandomierza, Bramę Niebios.

Wąwóz Królowej Jadwigi

Wąwóz o długości ok. 500 m powstał poprzez erozję wodną w miękkiej skale lessowej. Jego strome zbocza, miejscami osiągają nawet 10 m wysokości, a pochylające się ku sobie gałęzie rosnących po obu
stronach drzew tworzą nietypowe sklepienie tunelu.

Rejs statkiem po Wiśle 

Dolina Wisły w rejonach Sandomierza jest szczególnie urokliwa. Bogata roślinność, siedliska dzikiego ptactwa dają okazję do kontaktu z nieskażoną przyrodą.

Zamek Królewski

Kazimierz Wielki postanowił wykorzystać miejsce dawnego grodu pod budowę murowanego zamku.
W 1656 r. w wyniku wojny polsko – szwedzkiej większość zamku uległa zniszczeniu. Z inicjatywy króla Jana III Sobieskiego forteca została przebudowana w wolnostojący budynek typu pałacowego.

Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny 

Gotycka świątynia została wzniesiona w XIV w. dzięki fundacji Kazimierza Wielkiego. Na miejscu, gdzie stoi dziś katedra, w X i XI wieku znajdował się drewniany kościół p.w. Św. Mikołaja, rozebrany pod koniec XI w. Jeden z kościołów „serii baryczkowskiej” jakie możemy spotkać w regionie świętokrzyskim.

Dom Długosza 

W 1476 r. z fundacji kanonika sandomierskiego został wybudowany Dom Długosza. Powstał on dla księży mansjonarzy i wikariuszy tutejszej kolegiaty.

Collegium Gostomianum

Collegium Gostomianum jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. Ufundowane w 1602 r. przez wojewodę poznańskiego i kasztelana sandomierskiego Hieronima Gostomskiego do dziś zachowało swój pierwotny układ przestrzenny, dekorację sklepień oraz oryginalną klatkę schodową.

Czas zwiedzania

~8 h

Bilety (suma)

24/36 zł/os.

Wycieczka

1-dniowa

W geologicznym raju

Kielce 

– Centrum Geoedukacji – udział w prelekcji na temat geologii Gór Świętokrzyskich, lot w kapsule czasu;  kino 5D *

– rezerwat natury nieożywionej „Wietrznia” im. Zbigniewa Rubinowskiego

Kadzielnia – nieczynny kamieniołom wapienia z przepięknie wkomponowanym amfiteatrem

jaskinie na Kadzielni (Jaskinia Odkrywców, Prochownia, Szczelina)*

rezerwat natury nieożywionej „Ślichowice” im. Jana Czarnockiego

rezerwat krajobrazowy „Karczówka”, dawne miejsce intensywnej eksploatacji rudy ołowiu

Jaskinia Raj* 

 jedna z najbardziej urokliwych polskich jaskiń z cudownymi formami krasu podziemnego

Chęciny

– Góra Zamkowa,

– rezerwat przyrody „Góra Zelejowa”

– rezerwat skalny „Góra Rzepka”

Miedzianka

– Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego

– wejście na wapienną grań Góry Miedzianki


* obowiązuje rezerwacja

Czas zwiedzania

~8 h

Bilety (suma)

20/27 zł/os.

Wycieczka

1-dniowa

Sławy regionu

Kielce
– zwiedzanie Muzeum Stefana Żeromskiego
Strawczyn

– miejsce urodzenia Stefana Żeromskiego, upamiętnione obeliskiem

Oblęgorek

– Muzeum biograficzne H. Sienkiewicza, urządzone w pałacu, który noblista w dziedzinie literatury, otrzymał  od narodu polskiego w darze za twórczość

Wólka Kłucka

Kołłątajówka – pałac Kołłątajów w Wólce Kłuckiej
Skarżysko Kamienna

– miasto związane z postaciami: Leopolda Staffa i ks. prof. Włodzimierza Sedlaka

Suchedniów

– miejscowość związana z Janem Gajzlerem i Gustawem Herlingiem-Grudzińskim

Michniów

– Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Św. Katarzyna

– Kapliczka Żeromskiego

– źródełko św. Franciszka,

– Klasztor i kościół ss. Bernardynek

Ciekoty

– centrum edukacyjne „Szklany Dom”

– dworek Stefana Żeromskiego

 

Czas zwiedzania

~8 h

Bilety (suma)

12/24 zł/os.

Wycieczka

1-dniowa

Łysogóry

Sabat Krajno

To idealne miejsce do nauki historii i geografii dla najmłodszych. Możmy zobaczyć miniatury największych atrakcji turystycznych świata takich jak: Bazyliki Św. Piotra w Rzymie, Piramida Cheopsa,  Opera w Sydney, Krzywa Wieża w Pizie, World Trade Centre i wiele innych.

Święta Katarzyna
– kościół i klasztor ss. bernardynek,
– kapliczka Żeromskiego,
– źródełko Św. Franciszka – teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich
– wejście na Łysicę – 612 m n.p.m.

Osada średniowieczna w Hucie Szklanej

Miejsce, w którym poznasz codzienne życie ludzi żyjących we wczesnym średniowieczu, ich kulturę, obrzędy, tradycję i wierzenia. Animatorzy przybliżą Tobie na czym polegała m.in. praca garncarza, rymarza, bartnika czy zielarki.

Św. Krzyż – Łysa Góra (595 m n.p.m)
– platforma widokowa na słynne świętokrzyskie gołoborza – gruzowiska skalne pokrywające częściowo północny stok pasma głównego Gór Świętokrzyskich *
– muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego
– bazylika mniejsza pw. Trójcy Świętej i Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego
– krużganki klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej
– kaplica Oleśnickich, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego
– muzeum Misyjne Ojców Oblatów,
– krypty ze spoczywającym w nich Jeremim Wiśniowieckim **
– istnieje również możliwość wejścia na taras widokowy odbudowanej wieży kościelnej zniszczonej przez Austriaków w 1914 r. ***
– zejście Drogą Królewską do Nowej Słupi, miejscowości odbywania się corocznych Dymarek Świętokrzyskich
– muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. prof. Mieczysława Radwana ****


*  wstęp na platformę widokową – 3,5/7 zł os.
**  wstęp do krypt – 2 zł/os.
*** wejście na wieżę kościelną – 5zł/os.
**** wstęp do muzeum – 3/6 zł os.

Czas zwiedzania

~8 h

Bilety (suma)

40 zł/52 zł/os.

Wycieczka

1-dniowa

Wypełnij formularz lub zadzwoń
grupa wiekowa*FORMALNIE

Bartosz Brzeziński

Prezes

Od kilku lat jestem związany z turystyką i Kielcami. Z wykształcenia geograf, a zawodowo specjalista ds. geoinformacji, czyli „map na komputerze…”. W czasie wolnym oddaję się podróżom i przewodnictwu turystycznemu. Zapraszam do regionu świętokrzyskiego!

Dominika Molenda

V-ce prezes

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. In rutrum eros vitae ligula efficitur placerat. Pellentesque a dui cursus, laoreet massa vel, venenatis velit. Vestibulum laoreet, sem sit amet convallis aliquam, libero nunc consequat lacus.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.

Agnieszka Dulęba

Członek Zarządu

Na co dzień pracuję w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Jedną z moich pasji są podróże oraz odkrywanie nowych miejsc w pięknych Górach Świętokrzyskich. Świętokrzyskie jest miejscem, w którym mieszkam i czuję się bezpiecznie. To właśnie tu odnajduję spokój.

SKONTAKTUJ SIĘ

Mówimy do Ciebie teraz, mówimy cały czas. Jeśli wiesz, że masz nam coś do powiedzenia to wiesz co zrobić.

 • 792250084 / 530093963
 • Podzagnańszcze 26, 26-140 Łączna